A nyest élőhelye
Ahogy a többi ragadozó, a nyest sem kerülhette el az ember térhódításának a következményeit. Élettere szűkült, az addigi táplálék szerzési lehetőségei megváltoztak, korlátozottá váltak, különösen az emberi lakókörnyezet közelében.
Mondhatjuk azt is, önhibáján kívül kényszerült lakott településekre felcserélni az addigi jól megszokott természetes vadászterületeit.
A városokban, kisebb településeken előszeretettel bújik meg padláson, tetőtérben, garázsban, sufniban, de akár autók motorházában is.
Mit eszik a nyest?
A nyest ugyan mindenevő ragadozó, de a hagyományos étrendjét – főleg a városokban – kénytelen háziállatokkal is bővíteni, főként baromfival és tojásaival, de a háztartási hulladékot se veti meg, sőt a műanyagokat is megrágcsálja. A gyümölcsöseink, sincsenek biztonságban tőle, mert a gyümölcs is a kedvencei közé tartozik. Az élelmiszer tárolókban, raktárakban is jókora kárt tud okozni, ha beszabadul. Sokszor csak kíváncsiságból, játékból is megharapdál tárgyakat. A nyestek által elkövetett kábel és gumi rongálásokról leginkább a bosszús autótulajdonosok tudnának mesélni.
Hogy néz ki a nyest?
A nyestet könnyű felismerni a mellén levő nagy fehér foltról, ami a szürkés-barnás, aránylag rövid szőrzetéből, mint egy mellény bukkan elő. Orra és füle rózsaszines.
Testhossza 40-50 cm, farkhossza 20-30 cm.
Nyurga testalkatú, lompos farkú.
Esetenként lábnyoma alapján is be lehet azonosítani megfelelő talajon, mert a talpát nem fedi szőr és 5 lábujja van. A karmai nyomai is meglátszódhatnak a falakon.
Hangja sziszegés és gurgulázás keveréke, illetve ugatásszerű hangokat is hallat, de ezenkívűl is változatos hangeffektekre képes.
A nyest ürüléke jellegzetesen görbült, nagyjából ceruzavastagságú, kb. 8 cm hosszúságú. Territóriuma határait vizeletével is jelöli.
A nyest életmódja
Általában magányosan vadászik és él, leszámítva a párzási időszakot.
Nagyon fürge, mozgékony kisragadozó, a fára is jól mászik, de akár ereszcsatornán is fel tud kúszni.
Éjszaka vadászik, és ha többen vannak, a társasági élete is főleg éjjel zajlik.
Nyest csapda és egyéb praktikák
A nyest elriasztására, elűzésére többféle módszert használnak.
Legegyszerűbb talán a nyestriasztó spray beszerzése, de ez egyben a legkevésbé hatásos is, mert nagy valószínűséggel csak átmeneti hatása lesz. Tapasztalataink szerint legfeljebb 2-3 hétig hatásos.
Az ultrahangos riasztók telepítése nem biztos, hogy egyszerű. Ahhoz, hogy az egész védendő területet le tudjuk fedni vele, lehet, hogy több darabra is szükség lesz, ráadásul lehet, hogy idővel hozzászoknak az állatok. Arról nem beszélve, hogy nem egy esetben megrágják, megrongálják a nyestek vagy más kisragadozók, vagyis működés képtelenné teszik az amúgy is kétséges hatásosságú berendezéseket.
Nyest csapda. Ez egy elég használható módszer, de több mindenre figyelni kell ennek használata során is.
Például arra, hogy a csali miatt a saját macskánk, esetleg kis termetű kutyánk is elfogásra kerülhet, ami bizony elég gyakran megesik. Meg arra is gondoljunk, hogy a befogás után valahova távolra el is kellene vinni, és szabadon engedni a rabul ejtett nyestet.
A városi legenda szerint kutyaszőr szétszórásával is meg lehet próbálkozni, arra alapozva, hogy a nyest kerüli a kutyákat, de ez a gyakorlatban ténylegesen nem működik.
Bízza szakemberre a nyest kiűzését!
Ha a házilagos próbálkozások helyett inkább tapasztalt, profi szakemberekre szeretné bízni a nyestek elűzését, akiknek ez a szakterülete, akkor forduljon hozzánk bizalommal!
Cégünk az egyik legbiztosabb módszerrel, gépi porozásos technológiával űzi el a nyesteket, amire 1 év garanciát vállalunk (zárt térben).
Ezek lehetnek érdekesek még:
- a nyestről
- miért rágcsálják a nyestek az autók motorterét?
- hívatlan ragadozók
- védekezés a nyestek ellen